Майсторски клас за квалификация на педагогически специалисти в област Габрово

През месец ноември 2024 г. Регионалното управление на образованието – Габрово успешно организира и проведе Майсторски клас в рамките на Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“, Модул 1. Тема на обучението: „Подходи за формиращо оценяване и преподаване, насочени към повишаване на четивната математическа грамотност и уменията за извличане, обработка и анализ на информация“.

Обучението се проведе в хотел „Алфаризорт Палас“, с. Чифлика и в него участваха 23 педагогически специалисти от начален и прогимназиален етап от 12 училища в област Габрово.

Програмата на Майсторския клас включваше разработване на учебни материали и презентации от ст. експерт за обучението в начален етап - Теодора Карапавлова и ст. експерт по математика - Снежана Блажева, подготовка на ресурси от учителите за споделяне на добри практики, както и провеждане на практически занятия.

Участниците развиха своите умения в областта на формиращото оценяване, интегрирането на технологии в учебния процес и използването на изкуствен интелект. Внимание бе отделено на методи и подходи, които подпомагат развитието на четивната математическа грамотност на учениците и повишават ефективността на учебни я процес в часовете по математика.

10.jpeg

9.jpeg

 

8.jpeg

 

 

 

 

Междуинституционална среща под надслов: „Малки стъпки, големи успехи: Адаптация и уверен преход от предучилищна група към първи клас“

На 07.10.2024 г. в актовата зала на СУ „Васил Левски“ - град Севлиево се проведе междуинституционална среща под надслов: „Малки стъпки, големи успехи: Адаптация и уверен преход от предучилищна група към първи клас“, с организатор на събитието Регионално управление на образованието – Габрово. Инициативата предложи поле за разглеждане на приемствеността и нейната значимост за развитието на децата и малките ученици в системата на образованието. Представени бяха примери за добре структурирана и последователна приемственост между детската градина и училището, чрез която децата по-лесно се справят с промените в образователната среда и изискванията на новия етап от обучението.

Г-жа Галина Христова, зам.-директор на СУ „Васил Левски“- гр. Севлиево и г-жа Ценка Ненечева, директор на ДГ „Радост“ – гр. Севлиево презентираха добрите практики на образователните институции, които представляват, с примери, представящи преходът към първи клас, свързан с новата социална среда. Добрата приемственост, подкрепя децата в процеса на социализация, като създава условия за плавно интегриране в нови групи. Развитието на умения за социално взаимодействие в предучилищната група, като работа в екип, споделяне и комуникация, са от изключителна важност за успешната социална адаптация на малкия ученик в първи клас.

Значимостта на приемствеността между детската градина и първи клас е свързана с цялостното развитие на детето и неговото успешно включване в училищната среда. Целенасочената и координирана приемственост между двата етапа на обучение осигурява на децата възможност за плавен и безпроблемен преход, като укрепва техните умения, увереност и мотивация за учене.

Приемствеността между детската градина и училище е основополагаща за развитието на децата, надграждането на техните академични и социални умения, за да започнат училище с увереност и готовност за новите предизвикателства. Регионално управление на образованието – Габрово подкрепя интеграцията на иновативни подходи в прехода между детската градина и първи клас, която е от съществено значение за развитието на децата.

 1.jpeg  2.jpeg

 

 3.jpeg  4.jpeg

 

 5.jpeg  6.jpeg

Инициатива „Отворени врати“ – открити педагогически практики, ориентирани към аспектите на приемственост в обучението по български език и литература в 4. и 5. клас“

Във връзка с популяризиране на добрия педагогически опит в осъществяване на приемствеността в обучението по български език и литература в 4. и 5. клас, Регионално управление на образованието – Габрово организира за поредна година в рамките на инициативата „Отворени врати“ работна среща с учителите по български език и литература, преподаващи в 5.клас, и учителите, преподаващи в 4.клас, от училищата в община Трявна и община Дряново, област Габрово. В срещата участваха и експертите от РУО – Габрово – г-жа Рена Илиева, ст. експерт за обучението в начален етап, г-жа Елена Григорова, ст. експерт по български език и литература, и г-жа Гергана Ганчева, директор на СУ „П. Р. Славейков“.

Събитието се проведе на 12.04.2022 г. в гр. Трявна, в СУ „П. Р. Славейков“, Многофункционална зала. Своя опит, ориентиран към аспектите на приемственост в обучението по български език и литература, споделиха старши учителите в начален етап Емануела Йовчева и Мария Георгиева и старши учител по български език и литература Катя Стефанова от СУ „П. Р. Славейков“. Като акцент в представянията на учителите, както и в последвалата дискусия, се изведе прилагането на компетентностния подход и проектно-базираното обучение в уроците по български език и литература.

IMG_20220412_145145.jpg     IMG_20220412_145034.jpg      IMG_20220412_145235.jpg         

                                                                        IMG_20220412_145752.jpg                                  received_720265612483147.jpeg

Кръгла маса

Кръгла маса : „Популяризиране на опита на училищатa и добрите педагогически практики в образователните институции от области Велико Търново, Варна, Габрово и Русе“, 2020 г., гр. Велико Търново

Споделена практика от Габриела Табакова, СУ „Райчо Каролев“, Габрово – „Добри практики в осъществяването на дистанционно обучение на учениците в целодневна форма на обучение“

Проект „Be-Friend with nature“ - Мечтатели с амбиции за утрешния ден!

 

Проектът  „Be-Friend with nature“ и учителите от ОУ "Ран Босилек" Ви предлагат възможност да оползотворите свободното си време и да покажете своите творчески заложби.

Скъпи Патиланци, изразете своето Великденско послание със силата на думите, с красотата на четката и боичките, чрез сръчността на ръцете си, чрез полета на вашето въображение!